Надмірна активність сальних залоз, що у значній кількості знаходяться на шкірі волосистої частини голови, призводить до швидкого забруднення пасм та втрати їх об'єму незадовго після миття. Жирне волосся виглядає неохайно вже на вечір після миття, а у складних випадках вже й через декілька годин. Тому воно приносить чимало дискомфорту та потребує особливого догляду. Ретельний, правильний та регулярний догляд допоможе підтримувати пасма чистими та навіть нормалізувати функцію сальних залоз. Спробуймо розібратися покроково у причинах виникнення підвищеної жирності та методах корекції такого стану.
Жирне волосся: типові ознаки
Трихологи виділяють кілька різних типів волосся, зокрема нормальне, сухе та жирне. Також деякі спеціалісти окремо розглядають комбінований тип, коли шкіра є жирною, а саме волосся — сухим. Основний прояв жирних пасм — це підвищена сальність. Спочатку вона проявляється біля коренів — волосся тут стає маслянистим дуже швидко після миття. Потім жирність розподіляється й по довжині, через що волоски стають надмірно блискучими й навіть можуть злипатися між собою, утворюючи окремі прядки.
Надмірна жирність може призводити до:
- погіршення загального зовнішнього вигляду;
- складнощів у укладці — вона майже не тримається;
- швидкого забруднення — жир притягує до себе пил, а також пахучі речовини;
- виникнення лупи, адже сам жир створює сприятливі умови для активності грибка.
Жирність волосся часто посилюється у теплу пору року через спеку. Також їй сприяє й підвищена вологість. Часто така особливість шкіри голови призводить до виникнення свербіжу, який зі свого боку може спричиняти подразнення шкіри.
Чому волосся стає жирним?
Надмірна активність сальних залоз волосистої частини голови може бути вродженою особливістю. І у разі правильного догляду її можна тримати під контролем. Проте у деяких випадках шкідливі звички та порушення догляду призводять до ще більшої активності сальних залоз, або навіть до зміни типу волосся (з сухого чи нормального на жирне). Зокрема такий ефект може давати:
- Нездорове харчування. Наша дієта чинить безпосередній вплив на наше здоров'я, зокрема й на стан шкіри голови. Надмірну функцію сальних залоз може спричинити зловживання фаст-фудом, жирною та смаженою їжею, а також копченими продуктами. Ще такий ефект може давати алкоголь.
- Певні захворювання. Шкіра голови може ставати жирною через проблеми у роботі шлунково-кишкового тракту, щитоподібної залози, а також нервової або імунної системи. Звісно, такі порушення зазвичай проявляються й іншими симптомами, й ігнорувати нездужання не варто.
- Гормональний дисбаланс. Він може бути абсолютно природним та виникати у певні періоди життя, наприклад під час підліткового віку, вагітності або грудного вигодовування. Також гормональний дисбаланс може бути пов'язаний з певними проблемами зі здоров'ям.
- Вплив несприятливих екологічних факторів. Нерідко функції шкіри голови порушуються у жителів великих міст або індустріальних містечок. Цьому сприяє забруднене повітря, адже голова дуже страждає від пилу, бруду, токсинів тощо. Значна кількість забруднюючих речовин забиває пори, що погіршує роботу сальних залоз.
- Регулярне використання виключно безсульфатних шампунів. Як би це дивно не звучало, але м'які очищувальні засоби можуть зашкодити. Вони не здатні забезпечити ретельне очищення, тому забруднення можуть накопичуватися, що викличе гіперактивність сальних залоз.
- Неправильний догляд. Дуже часте або дуже рідке миття голови, надто агресивний шампунь, або мийні засоби, що не підходять конкретному типу голови, а також агресивні пілінги тощо можуть порушувати роботу сальних залоз. Також такий ефект може дати неправильне надто агресивне фабрування, систематичні гарячі укладки, надмірне використання стайлінгових засобів, миття голови виключно гарячою водою та ін.
Загалом, можна зробити висновок, що жирність шкіри голови — це зазвичай проблема, визвана комплексом факторів. Тому для ефективного її розв'язання потрібен комплексний підхід, зокрема й виключення подразнень (неправильного догляду, нездорового харчування, шкідливих звичок тощо).
Як доглядати за жирним волоссям?
Щоб нормалізувати функції сальних залоз шкіри голови, треба комплексно підійти до цієї задачі. Догляд за жирним волоссям потребує зміни щоденних правил догляду, зокрема:
- Використання спеціальних доглядових засобів. Важливо обирати якісні шампуні, які створена саме для догляду за жирними пасмами (або за волоссям, схильним до жирності). Така косметика містить спеціальні компоненти, які забезпечують не тільки глибоке та якісне очищення, а й впливають на вироблення сального секрету. Вони дарують відчуття свіжості, проте не пересушують шкіру та не викликають обтяження волосся. Гарним вибором будуть професійні доглядові засоби, що містять рослинні екстракти, корисні олії, вітаміни й мінерали та ін.
- Правильна температура води. Для миття волосся варто використовувати виключно теплу воду (її температура має становити не більш як 37-38 °С). Занадто гаряча вода порушує функції сальних залоз, активує синтез шкірного жиру та тільки посилює забруднення голови. А надто прохолодна вода завадить ефективному очищенню волосся. Водночас після миття та використання кондиціонера варто ополіскувати пасма та шкіру голови прохолодною водою. Вона звузить пори, закриє лусочки кутикули волосся та продовжить ефект свіжості.
- Правильні терміни миття голови. Якщо волосся жирне, не треба тягнути час і ходити з брудними пасмами. У разі надмірної активності сальних залоз така поведінка ніяк не допоможе та навіть навпаки — може нашкодити, зокрема викликати появу лупи. Адже значна кількість себуму та пилу — це ідеальне середовище для активності грибків та бактерій. Тому якщо волосся потребує щоденного миття, варто його проводити. Лише за використання себорегулюючих засобів можна поступово збільшувати інтервал між такими процедурами.
- Правильність нанесення бальзаму та кондиціонера. Такі засоби потрібно використовувати після кожного миття голови, вони сприяють опущенню кератинових лусочок на волосяному стрижні, які піднімаються при використанні шампуня, а також додатково насичують волосся корисними речовинами, зокрема вітамінами. До того ж кондиціонер та бальзам розплутують пасма та полегшують розчісування. Але щоб знизити жирність волосся, важливо наносити їх на відстані від коренів. Краще за все відступати на 4-5 см.
- Зниження частоти термічного впливу. Гаряче повітря фену та щоденна укладка плойкою чи праскою можуть нашкодити будь якому волоссю, а у разі підвищеної жирності вони й зовсім не рекомендовані. Такі маніпуляції можуть посилити виділення себуму. До того ж укладка на жирному волосся погано тримається. Тому варто відмовитися від гарячих температур хоча б до стабілізації ситуації та сушити пасма виключно ледь-теплим потоком повітря.
- Захист волосся від шкідливого впливу навколишнього середовища. Волосся варто ховати від морозу, сильних вітрів, а також сонячних променів. А в приміщенні головні убори потрібно обов'язково знімати. Якщо нехтувати такими правилами, пасма будуть забруднюватися дуже швидко та погано виглядати.
- Адекватна частота розчісування. Під час розчісування відбувається стимуляція активності сальних залоз на шкірі голови. Такий своєрідний масаж може бути корисним, проте у власників жирної шкіри голови він може викликати ще більшу жирність волосся. Тому їм не варто розчісувати пасма багато разів на день — варто скоротити частоту проведення такої процедури. До того ж дуже важливо регулярно мити розчіску з використанням шампуню або мила.
- Адекватне використання засобів для укладки. Варто обмежувати кількість засобів для стайлінгу, щоб уникнути надмірного забруднення шкіри голови та склеювання пасм. До того ж пам'ятайте, що після лаків, пінки та мусів пасма потрібно обов'язково якісно очищати — промивати. Не варто лягати спати з укладкою.
Комплексний догляд справді може розв'язати проблему жирного волосся. Проте ефект буде помітним не одразу. Сальні залози не в один день почали продукувати значну кількість себуму, тому для того, щоб вони нормалізували свою функцію, потрібен час.
Які засоби рекомендовані для догляду за жирним волоссям?
Основне правило для власників жирного волосся — регулярне використання себорегулюючих шампунів. І серед найкращих товарів, що здатні відмінно справитися з цим завданням:
- deeply Normalizing Shampoo. Шампунь українського виробництва, що відповідає європейським стандартам якості. Глибоко очищає шкіру від жиру, залишків стайлінгу та інших забруднень. Містить екстракт чайного дерева, який і впливає на функції сальних залоз. Він має себорегулюючі властивості, а також заспокоює шкіру голови та діє як антисептик. До того ж у його складі є кондиціонуючі компоненти — вони зволожують і шкіру голови, і волосся по всій довжині. Тому за його використання пасма не пересихають, а стають м'якими. Шампунь допомагає зберігати тривале відчуття свіжості у прикореневій зоні.
- VITAEL NORMALIZING SHAMPOO. Це засіб італійського виробника, що містить себорегулюючі компоненти, а також натуральні екстракти евкаліпта та кропиви. Ці речовини регулюють функції сальних залоз та надають потужний антибактеріальний і противогрибковий вплив. Тому за використання такого шампуню зменшується ризик появи лупи та інших хвороб шкіри голови. До того ж він сприяє нормалізації природного рівня кислотності шкіри та робить пасма свіжими, легкими та здоровими. Ще компоненти шампуня сприяють покращенню кровообігу в шкірі голови, тому знижують ризик випадіння волосся та сприяють його зростанню.
- Raywell BIO ROSYL. Це шампунь з потужною лікувальною дією, який допомагає вирішити проблему надмірної жирності та відновити нормальну функцію сальних залоз. Він якісно очищує волосся, а також насичує його вологою і корисними речовинами. У його складі є цілий комплекс корисних елементів, зокрема розмарин, який допомагає освіжити шкіру та усунути лупу, природна олія камелії японської, яка робить волосся блискучим, пом'якшує його та знижує ризик випадіння, а також соєвий лецитин, який проникає глибоко всередину волосяних стрижнів, дарує їм неймовірну м'якість та шовковистість.
- Insight Rebalancing Shampoo. Такий шампунь здатен ефективно боротися з надмірною активністю сальних залоз та водночас відновлювати красу і здоров'я пасм. У його складі містяться екстракти берези, лаванди та грейпфрута, які дають свіжість та запобігають активному виробленню шкірного жиру. До того ж засіб містить олію чайного дерева, що заспокоює подразнені ділянки та знижує ризик виникнення лупи.
Всі перераховані засоби підходять для регулярного використання. І з ними можна поступово знизити частоту миття голови до 2-3 разів на тиждень.
А придбати все, що потрібно для догляду за жирним волоссям можна в інтернет-магазині TOPOVE.COM. Тут зібрано чудовий асортимент доглядової косметики та товарів для майстрів-перукарів, спеціалістів з кератинового випрямлення, ботоксу для волосся, нанопластики тощо. В каталозі — тільки високоякісна продукція, що створена за сучасними технологіями.